Općenito o uzgoju sljezova u vrtu:
Jeste li primijetili cvjetanje sljeza? Stari favoriti u seoskim vrtovima, sljezovi imaju više velikih cvjetova koji rastu na jednoj visokoj stabljici! Cvjetaju dugo, od lipnja do kolovoza.
Njihovi cvjetovi u obliku lijevka, koji se otvaraju ovisno o odabiru boje u nijansama boje slonovače, limuna, ružičaste, crvene, šljive, itd.., često se mogu vidjeti u prolazu kako vire preko vrtnog zida, kupajući se na suncu.
Ove tipične biljke za seoske, a danas i moderne vrtove zapravo su oblici kultivara koji kreću od petnaestog stoljeća. Kaže se da je Eleonora Kastiljska, prva supruga Edwarda I., donijela sjemenke sljeza iz Palestine mnogo ranije, u trinaestom stoljeću, nakon što je pratila Edwarda tamo u križarskim ratovima. Naziv sljez potječe od anglosaksonskih riječi holi (što se odnosi na Svetu zemlju) i hoc (sljez).
U sedamnaestom stoljeću, sljezovi su bili vrlo omiljene vrtne biljke i ostali su to tristo godina. Charles Darwin bio je opsjednut njima i njihovim prirodnim procesom hibridizacije, a danas još uvijek rastu u vrtu Down Housea, gdje je živio i radio.
Sljez je također dio trenda uzgoja cvijeća za kuhinju. Uz ostalo jestivo cvijeće, poput dragoljuba i nevena, slatke latice sljeza mogu se dodati salatama, koristiti kao ukras ili začiniti čajem.
Najrasprostranjeniji sljezovi imaju dvostruke cvjetove koji podsjećaju na božure . Međutim, jednostruki i polu-dvostruki sljezovi dodatno pružaju hranu pčelama.
Novije sorte nude prekrasan raspon boja i dobru otpornost na bolesti.
Tradicionalno uzgajane uz suncem obasjane zidove vrta ili uz samu kuću, sljezovi se dobro slažu s drugim biljkama koje uživaju na sunčanom mjestu poput Verbena, Digitalisa, Alliuma, Rudbeckia, Echinacea…
Toleriraju relativno siromašno, dobro drenirano tlo na suncu. |