HELICHRYSUM ITALICUM / SMILJE

4,90 

POGLEDAJ IZGLED SADNICA

Opis

Veličina posude / Promjer: FI 12
Opis: Smilje (Helichrysum italicum (Roth) G. Don fil.) je polugrm iz porodice glavočika (Asteraceae). Stabljika je razgranata, naraste do 60 cm visine tvoreći drvenaste, polegle ili uzdižuće stabljike. Listovi su sjedeći, duguljasti i uski, tupog vrha i malo savijenog ruba, svijetlozelene do sive boje zbog pustenastih dlaka. Cvjetovi su dvospolni, cjevasti, žuti, dugi tek oko 4 mm, skupljeni u male cvjetne glavice promjera 2-4 mm te više takvih glavica gusto je skupljeno u štitasti cvat promjera do 8 cm na vrhovima stabljika. Cvatu od travnja do srpnja. Plod je mala roška. Stanište Smilje raste samoniklo na području južne Europe, sjeverozapadne Afrike i Male Azije, na kamenitim, suhim i neobrađenim mjestima u blizini mora. Kod nas samoniklo raste na priobalnom području i otocima Istre, kvarnerskog primorja i Dalmacije.

Smilje traži vrlo dobro dreniranu zemlju i toplo, otvoreno sunčano mjesto, ne podnosi hladne temperature. Razmnožavanje se može vršiti uzimanjem reznica u proljeće i jesen. Podnosi lagano orezivanje.

Etimologija Latinski naziv roda Helichrysium potječe od grčkih riječi helios (sunce) i chryson (zlatan) što znači zlatno sunce. Ime vrste italicum ukazuje na područje Italije. Engleski naziv everlasting, kao i francuski immortelle, znače besmrtan, vječan, zbog cvjetova koji zadrže svoju žutu boju i kad se osuše. Na engleskom se ponekad još zove curry plant zbog jakog mirisa listova.

Upotreba Smilje u kuhinji možemo koristiti kao začin u varivima. Listove stavljamo u malim količinama i oni se jedu zbog gorka okusa već se izvade prije jela. Destiliranjem vodenom parom biljke u cvatu proizvodi se eterično ulje i hidrolat. Takvi ekstrakti su vrlo korisno kod hematoma, proširenih vena i mogućnosti flebitisa te za njegu kože pogotovo onu sklonu ožiljcima. Vrlo je ugodnog mirisa.  Izvor teksta: Plantea.com

Napomene: Zimootporna trajnica.

Trajnice su listopadne i u jesen gube lisnu masu ili cijeli nadzemni dio, te sa proljećem kreću sa vegetacijom.

Sve biljke su uzgojene na otvorenom, kako bi bile otporne na sve vremenske uvjete.

Uobičajeno, od 15.10. do 15.4. , ovisno o vremenskim prilikama sadnice se u ranu jesen orezuju. Trajnice prezimljavaju korijenovim sustavom, ukrasni grmovi se orezuju i ostaju u potpunosti bez lisne mase. Gomoljaste i lukovičaste biljke se također povlače do zemlje. Sadnice koje naručujete u ovom periodu provjeravate preko korijenovog sustava.

Sve sadnice koje uzgajamo su minimalno dvogodišnje i posude su pune korijenovog sustava.

Fotografije sadnica predstavljaju izgled sadnice u punoj vegetaciji.